Junk food or healthy food? Which one is more expensive?

Share This Post

Junk food or healthy food? Which one is more expensive?

There’s a misconception that healthier foods are more expensive than junk food. But this is not true. If you calculate the cost of preparing a healthy food and compare the cost with the amount of money you may pay for junk foods, you’d see that healthier options are often much cheaper.
One of the examples is demonstrated in this picture:
 
 

 
 

More To Explore

Inspiration

Chicken Nuggets

So all your kid wants to eat is chicken nuggets, and you don’t want to feed your kids fast food or mechanically separated chicken pieces

Gastrointestinal Health

6 Natural Alternatives To Ibuprofen

6 Natural Alternatives To Ibuprofen Pain is constantly looming presence in the modern, industrialized world. Even when it’s fairly mild, it can interfere with daily

health

When Should You Call Your Doctor?

The key to a healthy prolonged life is basically to make diet changes, be active, monitor your health, keep good habits while eliminating bad ones,

Quotes For You

If someone constantly makes you unhappy

If someone constantly makes you unhappy, then you must build up the courage to let that person go. Your memories will always live on, but

Scroll to Top